Skóra to największy z narządów człowieka o wadze około 4kg i powierzchni około 2m2. Osłania ona narządy wewnętrzne przed czynnikami zewnętrznymi, a także odgrywa istotną rolę w regulacji równowagi pomiędzy organizmem a otoczeniem.

Skóra jest aktywnym metabolicznie narządem, pełniącym wiele istotnych dla zapewnienia hemostazy ustroju funkcji. Bardzo istotną rolę odgrywa prawidłowa budowa warstwy rogowej naskórka, a zwłaszcza obecności na jej powierzchni płaszcza lipidowego. Warstwa rogowa stanowi barierę naskórkową chroniącą przed wnikaniem drobnoustrojów, utratą wody z organizmu, regulującą procesy przezskórnego wchłaniania substancji i zapewniającą wytrzymałość na działanie czynników mechanicznych. Płaszcz lipidowy warunkuje prawidłowe pH skóry, wynoszące ok. 5. Kwaśny odczyn hamuje rozwój bakterii i grzybów.

Na powierzchni skóry znajduje się saprofityczna flora bakteryjna, która wspomaga ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Kolejną funkcją skóry jest ochrona przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Skóra jest ponadto miejscem syntezy witaminy D.

Podobnie jak inne organy, skóra starzeje się w wyniku działania czynników wewnątrzpochodnych (starzenie genetyczne i hormonalne). W wyniku narażenia na działanie czynników zewnątrzpochodnych (środowiskowych) procesy te mogą przebiegać szybciej niż w przebiegu pozostałych narządów ciała. Starzeniu skóry towarzyszą zmiany tj. przebarwienia, rogowacenie słoneczne, zmarszczki i głębokie bruzdy, przerzedzenie włosów, wiotkość skóry, ścieńczenie. Dzięki postępowi wiedzy medycznej w ostatnich latach, prężnie rozwinęła się dziedzina dermatologii estetycznej, która systematycznie i skutecznie zwalcza nie tylko oznaki starzenia się skóry, ale również jej niedoskonałości.